• Putns rokā

Zivjērgļu gredzenošana

Šovasar jūnija otrajā pusē bija unikāla iespēja kopā ar ornitologu Aigaru Kalvānu gredzenot zivjērgļu mazuļus. Tiem vienai kājai apliek metāla gredzenu, kur nodādīts nr. un valsts, bet uz otras – plastmasas gredzenu ar vienu burtu un diviem cipariem, tam uz sarkana fona ir balti un lielāki cipari, lai tos varētu nolasīt no lielāka attāluma, ērglim lidojot. Biju pieteicies palīgos uz piecām dienām.

Zivjergļi (jaunie putni)© Armands Majevskis

Uzņēmības pilns devos līdzi un piedzīvojums varēja sākties. Sistēma šāda – Aigars ar kāpšļiem uzkāpj kokā, nolaiž somu ar mazuļiem lejā, es aplieku gredzenus, nosveru, ielieku somā un Aigars tos atkal uzvelk augšā. Gaužām vienkārši izklausās, taču lai tiktu pie ligzdām ir jāiet lieli attālumi pa purviem, un var gadīties ka pēc pāris kilometru noiešanas nokļūsti pie tukšas ligzdas, vai sliktākajā gadījumā pie nolūzuša koka. Ortrajā dienā jau biju mazliet sagurušāks un mazliet sāka sāpēt mugura, kā arī piesmēlu zābaku purvā, labi ka līdzi biju paņēmis garos makšķernieku zābakus un varēju turpināt ekspedīciju sausām kājām.

Nolūzis koks ar mākslīgo ligzdu © Armands Majevskis

Pie vienas no ligzdām sagatovoju visu inventāru pa rokai, bet kad tika nolaisti zivjērgļu mazuļi, pamanīju, ka gredzenu somiņa visa noklāta ar sarkanajām skudrām (tā ka pati somiņa gandrīz nav redzama), kā ņemu to nopurināt, visi gredzeni aizgāja pa gaisu, pagāja laiciņš kamēr tos visus atradu, tad beidzot sāku gredzenošanas darbus, bet kad paņēmu superlīmi, sapratu ka tūbiņas gals ir aizķepis ar sacietējušo līmi un nācās to nokost, līdz ar to visi zobi bija salipuši ar superlīmi. Pēc mirkļa Aigars no koka galotnes saka, ka tuvojās alnis, man stress mazliet palielinās, bet kad jau trešajam mazulim liku pēdējo gredzenu no koka augšas atskanēja balss: “Vai tu tur vēl esi?”, tad sapratu ka laikam baigi ilgi esmu čakarējies, bet viss galu galā izdevās godam. Trešajā dienā saindējos ar pārtiku un nu jau bija pavisam švaki, taču ar dabas apstākļiem gan reāli paveicās, bija sauss un ne pārāk karsts laiks, tomēr ilgi staigājot pa purvu tāpat bija diezgan sutīgs. Zem ligzdām varēja atrast spalvmaiņā nomestās lidspalvas, kā arī pāri ligzdas malai nokritušus pusapēstus zivju gabalus.

Zivjērģļa barība © Armands Majevskis

Pāris zivjērgļu ligzdas bija uz ezera salām un lai tām piekļutu vajadzēja laivu, līdz ar to arī rokām tika labs trenniņš, airējoties.  Pēcpusdienā sajūtas mazliet uzlabojās, bet domas jau vilka uz māju pusi un tā es izturēju tikai trīs dienas. Bet ļoti labas un pieredzes bagātas dienas.

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *