• Putns rokā

Rudens atvaļinājums Papē

Kas var būt labāks par to, kā brīvās dienas pavadīt vietā, kur pateicoties sauzemes sašaurinājumam, (starp jūru un Papes ezeru) veidojas nepārtraukta migrējošo putnu plūsma. Šāda vieta ir Pape. Tur kā jau iepriekšējos rakstos minēts notiek migrējošo putnu gredzenošana zinātniskiem nolūkiem, lai uzzinātu to migrācijas ceļu izmaiņas, vecumu un apdraudējuma riskus tālajā ceļā. Balstoties uz informāciju, ko sniedz savāktie dati, rodas iespēja laicīgi veikt dažādus putnu aizsardzības pasākumus, ja tas nepieciešams.

Papres ornitoloģiskā stacionāra gredzenotava © Viesturs Leitholds

Ierados Papē 19.10.2017 un jau pirmajā dienā murdā ar rokām noķēru Zvirbuļvanagu, pāris dienas vēlāk Ausaino pūci. Pirmajās dienās putnu nebija pārāk daudz, bet tad, ja var tā izteikties, atsprāga maisam gals vaļā un sākās. Laiks nomācās un sāka migrēt ļoti liels skaits strazdveidīgo putnu – galvenokārt Melnie meža strazdi, Dziedātājstrazdi un Plukšķi. Šajā dienā murdā vien saskrēja pāri 30 mežasstrazdu. Plukšķus gan noķērām tikai dažus un tīklos.

Zvirbuļvanags © Viesturs Leitholds

Dienu vēlāk, lieliem bariem nāca Svilpji, tos uz balss provocēšanu un zaros izliktiem pīlādžiem noķērām diezgan daudz.  Nākamais rīts vainagojās ar trīs Sārtgalvīšiem, kuri Latvijā skaitās samērā reti putni, bet to skaits pamazām sāk pieaugt. Vienmēr prieks noķert ko retāku, bet retumi man personīgi, salīdzinot ar dažiem, labiem gredzenotājiem nav pašmērķis, svarīgi ir redzēt kopējo migrācijas ainu, un gredzenot visu, lai dati atspoguļotu patieso noķerto putnu skaitu. Tad sākās divu dienu Ķeģu invāzija, pirmajā dienā tīklos, bet otrajā, pateicoties tam, ka bija kārtīgi nomācies un smidzināja lietus, Ķeģi vairāk tika noķerti murdā.

Sārtgalvītis © Armands Majevskis

Šogad Papē tika arī ķertas pūces, bet tās slikto laika apstākļu dēļ migrēja diezgan mazā skaitā. Laiks bija pārāk silts un dažus vakarus veidojās migla, kā arī bidzamās atvaļinājuma dienas bija lietainas. Šajā gadā izdomāju sevi pasaudzēt un vairāk koncentrēties uz dienas migrantiem, tādēļ naktīs uz pūcēm nesēdēju, bet pa naktīm ļāvu sev izgulētes, lai būtu mundrums darboties pa dienu. Pēdējās dienas nepārtraukti lija lietus un 28.10.2017 bija laiks doties mājās.

Ausainā pūce © Armands Majevskis

Kopā šajās dienās ar saviem gredzeniem, apgredzenoju 174 putnus no 16 sugām:

(putni, kas noķerti murdā, tika gredzenoti ar Papes stacionāra gredzeniem un šeit netiek uzrādīti)

Parastais ķeģis – 60 (t.sk. pasuga Mazais ķeģis – 2), Zeltgalvītis – 40, Svilpis – 32, Melnais meža strazds – 14, Sarkanrīklīte – 8, Lielā zīlīte – 4, Mizložņa – 4, Garastīte – 3, Paceplītis – 2, Meža zīlīte – 1, Pelēkā zīlīte – 1, Melngalvas ķauķis – 1, Sloka – 1, Čuņčiņš – 1, Plukšķis – 1, Sārtgalvītis – 1.

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *