• Putns rokā

Rudens 2018

Rudens gredzenošanas sesija Vecsaules pagastā norisinājās no 23.09. – 07.10.2018. Pēc karstās vasaras, jāteic, laiks nelutināja un bija divejāds, vai nu lietains, vai vējains, bija arī dažas skaidras bezvēja dienas, bet šādās putni migrē ļoti augstu un dārzā nenolaižas. Labākie laika apstākļi putnu ķeršanai gredzenošanas nolūkos ir, kad apmācies laiks, bez lietus un neliels vējelis 3 – 5 metri sekundē, un šādas dienas bija labi ja trīs.  Ja vējš ir stiprāks, tad tīkli piepūšās kā buras un ja arī kādam putnam tie gadās ceļā, tad 80% iespējamība, ka tas neiekritīs un aizlidos.  Secinājumi ir tādi, ka tomēr pie sliktākiem laika apstākļiem, apgredzenoto putnu apjoms pieaug.  Dārza malas liepiņu rindās, kurām perpendikulāri uzstādīts tīkls, pārsvarā čalodami ieklejoja Lielo zīlīšu, Zilzīlīšu un Garastīšu bariņi, taču starp apgredzenotajām garastītēm, man par lielu prieku gadījās kaut kas retāks, un tā ir Garastītes pasuga, kas pie mums sastopama reti, taču Rietumeiropa skaitās bieži sastopama un parasta.

Vienā no šķietami tukšākajām, saulainākajām un mierīgākajām dienām, kad nolēmu pēc agrās celšanās nosnausties pus stundiņu pusdienslaiku, notika vislielākais pārsteigums. Pamodies piegāju pie loga no kura redzams viens tīkls, ievēroju ka tajos iekpinies viens paliels putns, nodomāju, ka gan jau kāds no dzeņveidīgajiem un devos apskatīt. Piegājis tuvāk biju ļoti izbrīnīts, jo godīgi sakot, kopš sāku gredzenot putnus, ne reizi nebija ienācis prātā noķert tieši šo sugu, nepieļaujot pat iespējamību, ka tāda ielidos dārzā. Tas bija Riekstrozis – vārnu dzimtas putns, kurš dzīvo vecos egļu mežos. Acīm redzot rudens migrācijas laikā ieklīst arī dārzos, vai vienkārši nolaižas tajos atpūsties pa ceļam.

Riekstrozis (Nucifraga caryocatactes)

Šajā gredzenošanas sesijā manam tīklu komplektam pievienojās viens pūču tīkls, kurā gan pa šīm divām nedēļām noķēru tikai meža strazdus, pelēko dzilnu un dižraibo dzeni. Visvairāk žēl ka tajā neiepinās melnā dzilna, jo apakšējās kabatas mala bija pārāk tuvu zemei. Tomēr pie pirmās Vecsaules pūces es tiku, bet tā ieķērās sīkputnu tīklā pie pašas zemes un sapinušās tai bija tikai kājas. Tīkls atradās dārzā daļā, kur biezā slānī sastādīti ķiršu koki un plūmes, tādēļ pat nevarēja ienākt prātā, ka kaut kur caur to apakšām izsprauksies Meža pūce.

Meža pūce (Strix aluco)

Kopā izdevās apgredzenot 300 putnus no 31 saugas:

Lielā zīlīte – 61, Garastīte – 33 (tai skaitā 1 pasuga – europaeus), Zilzīlīte – 32, Sarkanrīklīte – 29, Dzeltenā stērste – 23, Dziedātājstrazds – 15, Melnais meža strazds – 13, Čuņčiņš – 13, Melnais erickiņš – 11, Pelēkā zīlīte – 11, Zeltgalvītis – 9, Lauku zvirbulis – 9, Baltā cielava – 8, Ķivulis – 6, Žubīte – 4, Paceplītis – 3, Dadzītis – 2, Dižraibais dzenis – 2, Bezdelīga – 2, Kaņepītis – 2, Purva zīlīte – 2, Zaļžubīte – 1, Dižknābis – 1, Pelēkais mušķērājs – 1, Riekstrozis – 1, Meža zīlīte – 1, Erickiņš – 1, Vītītis – 1, Žagata – 1, Pelēkā dzilna – 1, Meža pūce – 1.

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *