Sistemātika

Mizložņa (Certhia familiaris) © Armands Majevskis

Mizložņa

Certhia familiaris
Eurasian treecreeper
Обыкновенная пищуха

Pazīmes:
Neliels, brūngans putniņš, veikli kāpelē pa kokiem. Viegli atšķirams no dzeņiem un dzilnīša ar savu mazo augumu, tievo, lokveidīgi uz leju noliekto knābi un raksturīgo uzvedību. Mugurpuse brūna ar dzeltenbrūnām svītriņām; vēderpuse balta. Virsaste gaiši rūsgana, izteikti kontrastē ar pārējo mugurpusi. Galva tumšāka, piere izteikti svītrota, uzacs svītra balta. Lēkā pa koku stumbriem spirāliski uz augšu, atbalstoties uz cietajām, nosmailotajām astes spalvām. Pārlidojot uz jaunu koku, parasti nometas pie pamata un atkal dodas uz augšu. Pakaļējā pirksta nags garāks par 9 mm (garāks nekā pirksts). Kopējais putna garums 12.5 cm, spārnu vēziens 18 – 21 cm, svars 8 – 12 g. Dzīves cikls, 2 - 3 gadi.

Sastopami:
Lapu koku un jauktos mežos, parkos, dārzos. Pavasarim tuvojoties, arī Mizložņai ir sava īpatnēja dziesmiņa - maiga, patīkama čivināšana, kas dzirdama siltākās dienās, bet šī dziesmiņa ir maz pazīstama. Tas ir tipisks meža putns. Ziemā klejo kopā ar zīlīšu bariņiem. Mizložņa galvenokārt pārtiek no kukaiņiem, to oliņām, kāpuriem un kūniņā, kuras viņa veikli prot sameklēt un izvilkt no koka stumbra spraugām ar savu īlenveidīgo knābīti.

Uzturēšanās laiks Latvijā: Nometnieks.

Ligzda un olas:
Visbiežāk aiz atplīsušas mizas, dažreiz arī saplaisājuša koka spraugās, parasti ne augstāk kā 2.5 m no zemes. Ligzdas materiāls - zariņi, zāle, saknītes, sūnas, izklājumā zīdītāju vilna un spalvas. Aprīļa beigās, maija sākumā dēj 4 - 7. sarkanbrūngani raibumotas olas. Mazuļiem mutes iekšpuse dzeltena. Tā kā Mizložna neprot savu ligzdu labi noslēpt, tad mazuļi bieži vien krīt par laupījumu Žagatām un Sīļiem.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 108.lpp;
Putni latvijā, J. Baumanis, V. Klimpiņš, Zvaigzne ABC, 1997.g. 220.lpp;
Putnu grāmata, K. Grigulis, Latvijas valsts izdevniecība, 1964.g. 223 - 224.lpp;
Latvijas meža putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 2002.g. 174.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 361.lpp