Sistemātika

Somzīlīte (Remiz pendulinus) © Victor Ivanov

Somzīlīte

Remiz pendulinus
Eurasian penduline tit
Обыкновенный ремез

Pazīmes:
Uzvedība līdzīga zīlītēm. Krietni mazāka par Lielo zīlīti. Galva un rīkle uzkrītoši pelēcīgi balta, caur aci līdz auss apvidum stiepjas plata, melna josla. Mātītēm apspalvojums blāvāks, melnais laukums galvas sānos blāvāks. Jaunie putni bāli pelēkdzelteni bez melnā laukuma galvas sānos. Mugura un pleci kastaņbrūni, vēderpuse dzeltnbrūna, krūtis sarkanbrūnas ar tumšiem raibumiem; Kopējais putna garums 10 - 11 cm, spārnu vēziens 20 cm, svars 8 – 10 g. Dzīves cikls, 3 - 5 gadi.

Sastopami:
Lielākoties slīkšņainas ezeru, dīķu un upju piekrastes, apaugušas ar bērziem, vītoliem, kārkliem un niedrēm. Pēcligzdošanas periodā visbiežāk novērojama niedrājos, kur atsevišķi īpatņi vai bariņi mēdz niedru galotņu skarās baroties ar sēklām, izdodot raksturīgu balsi. Dažkārt jūlijā - septembrī lielajos niedrājos vienkopus pulcējas ievērojams skaits (simti īpatņu) galvenokārt jaunie putni. Barojas galvenokārt niedrājos un slīkšņās. Ceļo dienā. Daļa putnu pārziemo tepat.

Uzturēšanās laiks Latvijā:

Ligzda un olas:
Ļoti raksturīga, ieapaļa, somveida, ar nedaudz pagarinātu cauruļveida ieeju augšējā malā, izgatavota no dažādu augu (galvenokārt kārklu, vītolu) ziedu pūkām; tā iekārta koku vai krūmu zaru galos, parasti virs ūdens; Maijā - jūnijā dēj 5 - 8, retāk 3 - 11 baltas olas. Mazuļiem mutes iekšpuse oranža. Bieži var atrast pamestas nepabeigtas groziņveidīgas ligzdas - bez tubusa un ar plašām abpusējām atverēm augšdaļā. Ligzdošanas sezonas gaitā tēviņi parasti būvē vairākas ligzdas, dažkārt pat 6 - 7. Abu dzimumu putni spēj izaudzēt (izbarot) mazuļus vieni. Daļa mātīšu ir monogāmas, taču sastopama arī poligīnija un poliandrija. Mazuļi ir ligzdguļi. Pārtiek no sīkiem kukaiņiem, zirnekļiem, ūdens bezmugurkaulniekiem un augu sēklām. Ziemo C un D Eiropā, nelielā skaitā arī Latvijā un Austrumeiropā.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 108 - 109.lpp;
Putni latvijā, J. Baumanis, V. Klimpiņš, Zvaigzne ABC, 1997.g. 220.lpp;
Putnu grāmata, K. Grigulis, Latvijas valsts izdevniecība, 1964.g. 210 - 211.lpp;
Latvijas ūdeņu putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 1999.g. 174.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 305.lpp