Sistemātika

Bišu dzenis (Merops apiaster) © Ainars Mankus

Bišu dzenis

Merops apiaster
Bee eater
Золотистая щурка

Pazīmes:
Rīkle dzeltena, norobežota ar melnu svītru; vēderpuse zilganzaļa. Melna acs svītra, kas asi norobežota no gaišās pieres un uzacs svītras. Galvas virsa, pakausis, skausts, kakla sāni un muguras augšdaļa sarkanbrūna. Plecu segspalvas zeltaini dzeltenas. Pieaugušiem putniem spārnu virspusē sarkanbrūns laukums. Primārās lidspalvas zilas. Mātītēm rūsganais spārna laukums mazāk izteikts. Melnie spalvu gali veido melnu joslu gar spārna pakaļmalu (redzama lidojumā), kas sakļautam spārnam rada melna gala iespaidu. Aste zaļgana ar pagarinātām vidējām stūrspalvām; knābis melns, pagar;s un nedaudz ieliekts. Jaunie putni bālāki, tiem mugurpuse un spārnu virspuse zaļgana, astes vidējās spalvas nav pagarinātas. Kopējais putna garums 27 - 29 cm, spārnu vēziens 36 – 40 cm, svars 50 – 70 g. Dzīves cikls, 5 - 10 gadi.

Sastopami:
Parasti sēž uz elektrības vadiem; arī koku zaros un galotnēs. Barību (kukaiņus) ķer lidojumā. Lidojums elegants, planēšana mijas ar ļoti ātriem spārnu vēzieniem. Pārtiek no lieliem lidojošiem kukaiņiem - lapsenēm, bitēm, spārēm, sienāžiem. Gājputns. Ziemo Āfrikā.

Uzturēšanās laiks Latvijā: Maldu viesis, dažas reizes ir ligzdojis

Ligzda un olas:
Ligzdo pa atsevišķiem pāriem vai nelielās grupās (retāk lielākās kolonijās), stāvos augsnes atsegumos vai retumis pat zemē izraktās alās, Vidusjūras un Melnās jūras baseina valstīs, pārsvarā stepju zonā.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 76.lpp;
Putni latvijā, J. Baumanis, V. Klimpiņš, Zvaigzne ABC, 1997.g. 149.lpp;
Latvijas lauku putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 1998.g. 80.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 272.lpp