Sistemātika

Paipala (Coturnix coturnix) © Jiri Bohdal www.naturephoto-cz.com

Paipala

Coturnix coturnix
Common quail
Обыкновенный перепел

Pazīmes:
Nedaudz lielāka par mājas strazdu. Apspalvojuma krāsa dzeltenīgi brūna, raiba ar melniem un rūsganbrūniem plankumiem un tādām pašām svītrām, tikai kakls tēviņam sarkanīgs, mātītei pelēcīgs. Krūšu lejasdaļa un pavēdere baltgana; pāri spalvai stiepjas rūsgandzeltena svītra, tāda pati svītra virs acīm; knābis un acis iesarkandzeltenas. Spārnos ceļas reti. Gājputns. Kopējais putna garums 16 - 18 cm, spārnu vēziens 32 – 35 cm, svars 70 – 135 g. Dzīves cikls, 8 gadi un vairāk.

Sastopami:
Kultivētos laukos, ganībās, pļavās. Dzīves veids slēpts, ligzdošanas laikā lido tikai iztraucēta, un arī tad nelielu gabaliņu nolidojusi, atkal "iekrīt" zālē. Lidojums ļoti straujš, ar sekliem, ātriem spārnu vēzieniem, zemu virs veģetācijas. Ziemo āfrikā uz D no Sahāras, ceļo naktīs. Latvijā paipala ir diezgan rets putns un to skaits pa gadiem ievērojami svārstās.

Uzturēšanās laiks Latvijā:

Ligzda un olas:
Paipalu pāris nedzīvo tik draudzīgi kā laukirbes, tikko mātīte sāk perēt olas, tēviņš to atstāj un klejo apkārt. Jūnija beigās vai jūlija sākumā āboliņa vai rudzu laukā paipalas ligzdā - mazā bedrītē, kas izklāta salmiņiem vai zāļu stiebriem, atrod iedētas 9 - 13 olas. Līdzko mazuļi izšķīlušies, tie seko mātei, ātri iemācās lidot un veikli noslēpties.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 45.lpp;
Putnu grāmata, K. Grigulis, Latvijas valsts izdevniecība, 1964.g. 101 - 102.lpp;
Latvijas lauku putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 1998.g. 36.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 97.lpp