Sistemātika

Bikšainais klijāns (Buteo lagopus) © Ainars Mankus

Bikšainais klijāns

Buteo lagopus
Rough-legged Buzzard
Мохноногий канюк

Pazīmes:
Mugurpuse tumši brūna; uz gaišākās vēderpuses izdalās plata, tumšāka josla (sevišķi jaunajiem putniem). Lidojumā no apakšas labi redzami melni laukumi spārna izliekumā; aste pie pamata balta (galvenokārt virspusē), tās galā plata, tumša josla. Stulms priekšpusē līdz pat pirkstiem apklāts ar spalvām, mugurpusē ar raga vairodziņiem (atšķirībā no ērgļiem). Jaunie putni līdzīgi peļu klijānam, bet, atšķirībā no tā, aste vairāk vai mazāk balta. Bieži plivinās uz vietas. Sēž nelielu koku un krūmu pašās galotnēs. Sēžas arī uz zemes. Gājputns. Kopējais putna garums 50 - 60 cm, spārnu vēziens 1.2 – 1.5 m. Svars 600 - 1300 g. Dzīves cikls, 10 gadi un vairāk.

Sastopami:
Dzīvo aiz Polārā loka. Tikai tad, kad tur iestājās polārās naktis, viņš dodas uz siltākiem apgabaliem un dažkārt pie mums pārziemo. Viņa lidojums atgādina ērgļa lidojumu. Laizdamies viņš brīžiem plivinās uz vietas un cītīgi vēro tīrumus, vai tur nav kas noslēpies. Ja kaut ko pamana, noslīd dažus metrus zemāk un turpina vērot, bet, ja izrādījusies kļūda, neapstājies laižas tālāk. Msija mēnesī bikšainais klijāns atgriežas savā dzimtenē un apmetas meža tundrā vai taigā. Pārtiek no sīkajiem grauzējiem (galvenokārt lemingiem), nedaudz arī no putniem. Somijā un Skandināvijā ligzdojošie putni ziemo Viduseiropā. Latvijā sastopams galvenokārt caurceļošanas laikā.

Uzturēšanās laiks Latvijā: Caurceļo un nelielā skaitā pārziemo

Ligzda un olas:
Ligzdu tundrā būvē galvenokārt uz zemes, parasti uz paugura, upes kraujā un tamlīdzīgā vietā vai klintīs, areāla dienvidu daļā arī kokos. Dej 4 - 5 olas, līdzīgas peļu klijāna olām. Abi vecāki apsargā mazuļus un baro tos ar dažādiem grauzējiem.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 35 - 36.lpp;
Putnu grāmata, K. Grigulis, Latvijas valsts izdevniecība, 1964.g. 160 - 161.lpp;
Latvijas lauku putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 1998.g. 30.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 153.lpp