Sistemātika

Zivjērglis (Pandion haliaetus) © Ainars Mankus

Zivjērglis

Pandion haliaetus
Osprey
Скопа

Pazīmes:
Lidojumā spārni stipri izliekti. No citiem dienas plēsīgajiem putniem atšķiras ar spilgti baltu vēderpusi. Mugurpuse tumši brūna; vēderpuse spilgti balta (izņemot tumšāku šķērsjoslu pāri guzai); galva balta ar tumšu svītru caur aci. Acs dzeltena. Mātīte lielāka un vairāk izraibināta. Jauniem putniem uz muguras gaišas spalvas. Medī virs ūdeņiem; plivinās gaisā uz vietas. Ķerot zivi, parasti nedaudz ienirst. Gājputns. Kopējais putna garums 52 - 60 cm, spārnu vēziens 1.45 – 1.7 m. Svars 1.2 - 2 kg. Dzīves cikls, 30 gadi un vairāk.

Sastopami:
Septembrī aizslido uz ziemošanas vietām Rietumāfrikā. Barojas pie dažādiem ūdzeņiem. Ierodoties zivjērglim, pārējie putni turpina savas ikdienas gaitas un nebēg slēpties, jo zivjēgrgļa ēdienkartē ir tikai zivis, un acīmredzot pārējie putni to zin.

Uzturēšanās laiks Latvijā:

Ligzda un olas:
Ligzdo augstajos purvos vai to malās, lielu koku pašā galotnē. Ligzdas taisīšanai izmanto diezgan resnus zarus, kurus izzvejo no ūdens, iekšpusi ar dažādām saknēm un zaļu zāli. Ilggadīga ligzda var kļūt ļoti liela, bet nereti ligzda ziemā nokrīt un tad putni to atjauno. Mazuļi - ligzdguļi, par tiem rūpējas abi vecāki, bet medī un barību pienes tikai tēviņš. Savukārt mazuli baro tikai mātīte, tādēļ jebkura partnera bojāejas gadījumā, aiziet bojā viss perējums. Maijā dēj 2 - 3 olas dzeltenīgas ar sarkaniem un brūniem raibumiem. Mazuļi gaiši brūngani ar sīkiem baltiem raibumiņiem, tie ir ļoti ēdelīgi un lēni aug; paiet vairāk kā pusotrs menesis, kamēr tie iemācās lidot. Kad lidotmāka apgūta, mazie ērglēni kopā ar vecajiem putniem dodas zvejot.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 41.lpp;
Putni latvijā, J. Baumanis, V. Klimpiņš, Zvaigzne ABC, 1997.g. 74.lpp;
Putnu grāmata, K. Grigulis, Latvijas valsts izdevniecība, 1964.g. 120.lpp;
Latvijas ūdeņu putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 1999.g. 104.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 157.lpp