Sistemātika

Sējas zoss (Anser fabalis) © Ainars Mankus

Sējas zoss

Anser fabalis
Bean Goose
Гуменник

Pazīmes:
Tumšāka un brūnganāka par citām "pelēkajām zosīm". No tālienes galva un diezgan garais kakls izskatās melni. Vēderpusē nav nekādu melnu joslu. Knābis divkrāsains - melns un oranži dzeltenīgs. Kājas oranži dzeltenas, jaunajiem putniem - gaiši dzeltenas. Līdzīgā meža zoss ir nedaudz lielāka un gaišāka (sevišķi galva un kakls), spārnu priekšpuses gaiši pelēcīgas (nav tumšas), knābis sarkanīgs (nav melnās krāsas)ar baltu nagu, kājas sarkanīgas. Pieaugušas baltpieres un mazās zosis ir mazākas, ar baltu laukumu pie knābja pamata un melnām šķērsjoslām uz vēdera. Izturēšanās un lidojums, tāds pats kā citām "pelēkajām zosīm". Gājputns. Kopējais putna garums 66 - 84 cm, spārnu vēziens 1.47 – 1.75 m. Svars 2.6 - 3.2 kg. Dzīves cikls, 10 gadi un vairāk.

Sastopami:
Lielākos ūdensbaseinus, arī klusākos purva ezeriņos; barību meklē uz laukiem (sevišķi ziemāju sējumos). Barojās ar zāles asniem, ēd arī ogas - zilenes. Mazuļi ēd arī kukaiņus. Ziemo centrālās eiropas un āzijas piekrastēs, pie Melnās jūras un Vidusjūras.

Uzturēšanās laiks Latvijā: Caurceļo. Daži pārziemo

Ligzda un olas:
Ligzdo netālu no ūdeņiem uz sauszemes. Atšķirībā no citām "pelēkajām zosīm" ligzdu taisa gan mātīte, gan tēviņš. Ligzdas materiāls parasti ir sausa zāle un pašu pūkas, kas rūpīgi izklātas gar ligzdas malām, reizēm ligzda ir vienkārša iedobe zemē, kas izklāta ar pūkām. Dēj 3 - 9, biežāk 3 - 4 olas. Perē tikai mātīte, tēviņš atrodas tuvumā, lai brīdinātu mātīti par iespējamām briesmām. Perēšana ilgst 25 dienas. Par tiem rūpējas abi vecāki. Briesmu gadījumā mazuļi sastingst zālē, bet vecāki palaižas mazliet nostāk, lai aizvilinātu ienaidnieku.

Balss:


Bildes:

Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 31 - 32.lpp;
Putni latvijā, J. Baumanis, V. Klimpiņš, Zvaigzne ABC, 1997.g. 52.lpp;
Putnu grāmata, K. Grigulis, Latvijas valsts izdevniecība, 1964.g. 194.lpp;
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 62.lpp

https://ru.wikipedia.org/wiki/Гуменник