Sistemātika

Mandarīnpīle (Aix galericulata) © Armands Majevskis

Mandarīnpīle

Aix galericulata
Mandarin Duck
Мандаринка

Pazīmes:
Nedaudz lielāka par prīkšķi, pagaru tumšu asti, baltu v;ederu. Tēviņš riesta tērpā ļoti krāšņs: galvas virpuse un kakla sānos šauras, pagarinātas spalvas veido daudzkrāsainu cekulu un oranžbrūnus vaigu pušķus. Acs liela, tumša ar baltu acs gredzenu. Vaigi kanēļkrāsas. Spārni olīvbrūni ar zaļu spoguli. Primārajām lidspalvām gaišas ārburas. Vidējās terciārās lidspalvas ļoti platas, oranžbrūnas ar balti violetu galu veido labi saskatāmas "buras". Krūtis un muguras augšdaļa brūnas ar intensīvu purpura nokrāsu. Sāni gaiši dzelteni ar sīku svītrojumu, norobežoti no krūtīm vertikālām melnbaltām svītrām. Tēviņam pēcriesta tērpā nav "buru", galva, cekuls un vaigu pušķi pelēki, mugurpuse un aste olīvbrūnas, sāni olīvbrūni ar sīkiem gaišbrūniem raibumiņiem. Zods, rīkle un paīsa svītra no acs pakauša virzienā balti. Mātīte visu gadu līdzīga tēviņam pēsriesta tērpā, bet knābis sārti pelēks ar gaišu galu (nagu). Uz krūtīm un sānos katrai spalvai paliels ovāls krēmkrāsas plankumiņš. Jaunie putni izskatās līdzīgi mātītēm, tikai vēders brūnganāks. Kājas dzeltenas. Tās lidojums ir ātrs un ļotri manevrētspējīgs. Viegli uzsāk lidojumu no ūdens, reizēm pat vertikāli gaisā. Kopējais putna garums 41 - 49 cm, spārnu vēziens 65 – 75 cm. Svars 400 - 700 g. Dzīves cikls, virs 10 gadiem.

Sastopami:
Mežu ieskautas upes, strauti, dīķi un ezeri. Dabiskais areāls Tālajos Austrumos. Tās labprāt sēžas koku zaros un pastaigājas pa tiem. Peldot iegrimst sekli. Nirst tikai briesmās, bet ne barojoties. Pārtiek no zīlēm un sīkām sēklām, sauszemes un ūdens kukaiņiem un gliemjiem, sīkām zivtiņām. Anglijā ir stabila introducēta nometnieku populācija.

Uzturēšanās laiks Latvijā: Latvijā sastapti no nebrīves izbēguši putni

Ligzda un olas:
Ligzdo koku dobumos līdz 15 m augstumā, ļoti reti uz zemes. Reti arī izmanto vienu un to pašu dobumu 2 gadus pēc kārtas. Dēj 7 - 14 olas, kuras mātīte perē apmēram 32 dienas. Mazuļi paaugoties paši lec ārā no dobuma. Mazuļi ir ļoti jutīgi pret aukstumu jūnija sākumā, tādēļ laika apstākļi tieši ietekmē šīs sugas vairošanos.Bildes:

Izmantotā literatūra:

Latvijas ūdeņu putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 1999.g. 68.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 443.lpp

https://ru.wikipedia.org/wiki/Мандаринка_(птица)