Sistemātika

Lielgalvis (Netta rufina) © Ainars Mankus

Lielgalvis

Netta rufina
Red-crested Pochard
Красноносый нырок

Pazīmes:
Drukna nirpīle ar lielu galvu. Tēviņam riesta laikā galva kastaņbrūna (galvas spalvas var sasliet cekulā), knābissarkans, mugurpuse tumši brūna. Kakls, krūtis un vēders melns, sāni balti, pēcriesta tērpā līdzīgs mātītei (tikai knābis sarkans). Mātīte dzeltenīgi brūna ar bālgani pelēkiem vaigiem, kas labi kontrastē ar tumši brūno galvas virsu, knābja gals sarkans; tā līdzīga melnās pīles mātītei, bet atšķiras ar balto joslu pār spārniem. Lidojumā abiem dzimumiem uz spārna visā tā garumā plata, balta josla. (mātītei tā nespodrāka, nedaudz tumšāka nekā tēviņam). Lbai nirst. Barību meklē nirstot, kā arī iegremdējot vertikāli ūdenī tikai galvu un ķermeņa priekšdaļu (kā peldpīles). Gājputns. Kopējais putna garums 53 - 57 cm, spārnu vēziens 95 – 90 cm. Svars 1 - 1.8 kg. Dzīves cikls, virs 10 gadiem.

Sastopami:
Dažāda lieluma, galvenokārt seklas ūdenstilpnes ar bagātīgu virsūdens un zemūdens veģetāciju. Pārtiek no augu barības, bet dažkārt ēd arī kukaiņus, sīkas zivtiņas, varžu ikrus un kurkuļus. Pārziemo rietumeiropām vidusjūras ZR piekrastē.

Uzturēšanās laiks Latvijā: Rets ieceļotājs

Ligzda un olas:
Ligzdo slīkšņās. Riesto gan uz ūdens, gan uz zemes. Riestojot krastā tēviņs staigā apkārt mātītei sabozis galvas virsējās spalvas. Ūdeni teviņš ieņem riestam raksturīgu pozu, piespiežot knābi pie krūtīm, izdodot zemas svilpojošas skaņas. Olas līdzīgas brūnkakļa olām, bet apaļākas. Dējumā 6 - 12 olas, to čaumala gluda, bez spīduma, krāsa variē no dzeltenpelēkas līdz bāli zaļai. Perēšanas ilgums 28 dienas. Mazuļi ir ligzdbēgļi un tos pūku tērpā var sastapt no maija beigām līdz pat augusta sākumam.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 25.lpp;
Latvijas ūdeņu putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 1999.g. 84.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 446.lpp

https://ru.wikipedia.org/wiki/Красноносый_нырок