Sistemātika

Krīklis (Anas crecca) © Ainars Mankus

Krīklis

Anas crecca
Teal
Чирок-свистунок

Pazīmes:
Mazākā pīle. Abiem dzimumiem ir mirdzoši zaļi melns spogulis. Tēviņam riesta tērpā uz sakļauta spārna ir balta josla, galva kastaņbrūna, caur aci stiepjas plata zaļa josla. No lielāka attāluma tēviņš izskatās kā maza pelēka pīle ar tumšu galvu. Mātīte ir brūngani raibumota; no ļoti līdzīgās prīkšķes mātīte atšķiras ar nedaudz tumšāku apspalvojumu un lielāku, spožāku zaļo spoguli. Lidojumā spārna virspuse izskatās vienveidīgi tumša (arī pēcriesta tērpā), spogulim abās pusēs baltas apmales (prīkšķei spārnu priekšējā daļa ievērojami gaišāka un labi atšķiras no spārna pārējās tumšās virsmas). Lidojums ļoti ātrs. Lido blīvos baros, nereti kopā ar prīkšķēm. Gājputns. Kopējais putna garums 34 - 38 cm, spārnu vēziens 58 – 64 cm. Svars 250 - 400 g. Dzīves cikls, 10 - 15 gadi.

Sastopami:
Dažādos iekšzemes ūdensbaseinos, galvenokārt mazos meža un purva ezeriņos un upītēs. Pavasaros un rudeņos veido lielus barus un koncentējas lielos aizaugušos ezeros un zivju dīķos. Parasti peld, ievilcis galvu. Barojas no ūdens virsmas vai iegremdējot ķermeņa priekšdaļu. Barība jaukta - gliemezīši, trīsuļodu kāpuri, ziemā - dažādas sēklas.

Uzturēšanās laiks Latvijā: Nedaudzi pārziemo

Ligzda un olas:
Ligzdo uz zemes, galvenokārt mežos un krūmājos, bieži ievērojamā attālumā no ūdens; parasti neligzdo ūdensbaseinu tiešā tuvumā - pļavās, sēkļos. Dažkārt ligzdo ar zālaugiem klātās ezeru salās. Perējumā 7 - 10 olas. Čaumala gluda, ar vieglu spīdumu Mazuļi - ligzdbēgļi, tos perē un vadā tikai mātīte.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 22 - 23.lpp;
Putni latvijā, J. Baumanis, V. Klimpiņš, Zvaigzne ABC, 1997.g. 62.lpp;
Putnu grāmata, K. Grigulis, Latvijas valsts izdevniecība, 1964.g. 135.lpp;
Latvijas ūdeņu putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 1999.g. 74.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 72.lpp