Sistemātika

Krāšņā pūkpīle (Somateria spectabilis) © Olaf Oliviero Riemer

Krāšņā pūkpīle

Somateria spectabilis
King Eider
Гага-гребенушка

Pazīmes:
Nedaudz mazāka par parasto pūkpīli, kā arī salīdzinājumā nedaudz slaidāka par to. Tēviņam riesta tērps ir krāsains un pēc tā to ir ļoti viegli atšķirt no citām sugām. Visvairāk izceļās galvasvirsas krāsa, kas ir gaišzili pelēkā ar violeta toņa piekrāsu, vaigi bālgani zaļi, knābis sarkans ar bālu galu, uz pieres oranžs paugurs kam apkārt melnas līnijas. Mugurpuse baltmelna, krūtis un kakls rozganīgi balts. Uz muguras zīmīgi sacēlušās spalvas, kas iesauktas par "burām". Lidojumā, no apakšas izskatās gaišs, tā pat kā Parastā pūkpīle. Kājas pelēcīgi oranžas. Kopējais putna garums 60 cm, spārnu vēziens 90 – 100 cm. Svars 1.5 - 2 kg. Dzīves cikls, 10 - 15 gadi.

Sastopami:
Parasti tās sastopamas pie sekliem iekšzemes saldūdens ūdensbaseiniem ar daudzveidīgu veģetāciju. Arpusligzdošanas laikā pulcējās jūrā, tālu no krasta, bet ne pārāk dziļos ūdzeņos lai varētu tikt klāt barībai. Pārtiek no dažādiem bezmugurkaulniekiem, vēzīšiem, jūras ežiem, saldūdenī arī ar kukaiņu kāpuriem.

Uzturēšanās laiks Latvijā: Konstatēta vismaz 4 reizes

Ligzda un olas:
Dzimumbriedumu sasniedz 3 gadu vecumā. Pārus izveido jau pirms nokļūšanas ligzdošanas vietās. Riests sākas jūnijā, kad tundras vidū ir pirmie takušņi. Ligzdu izvietojums ir apmēram 100 metru starp ligzdām. Reizēm veido mazas izkaisītas kolonijas, dažkārt ar zosīm un kaijām. Ligzdo arktikas zemajos apgabalos, tundrā 50 līdz 100 kilometri iekšzemē no jūras.Ligzda tiek taisīta netālu no ūdens, sausā vietā, kā iedobe zemē, nereti akmens tuvumā, tās diametrs parasti ir 25 cm. Perējumā 5 - 6 olas.


Izmantotā literatūra:

Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 81.lpp

https://ru.wikipedia.org/wiki/Гага_гребенушка