Sistemātika

Garkaklis (Anas acuta) © Ainars Mankus

Garkaklis

Anas acuta
Northern Pintail
Шилохвость

Pazīmes:
Slaida pīle ar garu kaklu un nosmailotu asti. Tēviņš riesta tērpā galva un kakla ugšdaļa brūna, kakla sānos balta gareniska svītra, aste ļoti gara, nosmailota, mugurpuse un sāni pelēki, vēders balts. Mātīte krāsojumā līdzīga meža pīles mātītei, knābis pelēks. Lidojot dažkārt izliec kaklu uz leju vai sāniem, spoguļa pakaļējā malā redzama balta josla. Jaunie putni ir pelēki raibumoti ar gaišu vēderu, brūnganu spoguli, pelēku knābi un kājām. Mazuļu krāsojumā dominē pelēkie toņi, atšķirībā no pārējo peldpīļu mazuļu dzeltenās nokrāsas. Gājputns. Kopējais putna garums 53 - 70 cm, spārnu vēziens 80 – 95 cm. Svars 550 - 1200 g. Dzīves cikls, 15 - 25 gadi.

Sastopami:
Lielākos, seklākos ūdensbaseinos, aizaugušos ezeros un zivju dīķos. Lido ātri, vairāk līdzinoties baltvēderiem nekā meža pīlēm, parasti pāros vai nelielos baros, ceļošanas laikā var veidot arī lielus barus (atpūtas vietās var pulcēties pat līdz 1000 īpatņu). Barojoties nenirst. Pavasarī un vasarā barojas ar dzīvnieku valst barību, turpretī ziemā pārsvarā pārtiek no ūdensaugu dzinumiem un sēklām.

Uzturēšanās laiks Latvijā:

Ligzda un olas:
Ligzdu taisa uz zemes zālaugiem klātās salās vai peldošā slīkšņā. Perē un mazuļus vadā tikai mātīte. Dējumā 7 - 10 olas, to krāsa variē no dzeltenīgi baltas līdz dzeltenīgi zaļai. Gadā viens perējums.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 24.lpp;
Putni latvijā, J. Baumanis, V. Klimpiņš, Zvaigzne ABC, 1997.g. 58.lpp;
Putnu grāmata, K. Grigulis, Latvijas valsts izdevniecība, 1964.g. 136.lpp;
Latvijas ūdeņu putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 1999.g. 78.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 74.lpp