• Putns rokā

Pape 2018

Jau trešo  gadu pēc kārtas izmantoju brīvās dienas lai gredzenotu putnus Papē. Reizē ar mani uz Papi atbrauca mans dēls Gustavs, kā arī putnu gredzenotājs Valts Jaunzemis. Kā jau ierasts, papildus niedrāju tīkliem, izlikām vēl dažus pie krūmiem un vienu priedītes – kāpā. Pirmais putns, ko noķēru šovasar Papē bija Ceru ķauķis,  un nav jau nekāds brīnums, jo katru gadu šīs sugas putni niedrājā tiek apgredzenoti visvairāk.

Gustavs ar tikko apgredzenotu Ceru ķauķi

Papē pētījām ne tikai putnus, bet arī naktstauriņus. Tā saucās naktstauriņu gaismošana. Pie sienas piestiprina palagu un līdzās tam pakarina gaismekli (spuldzīti), naktīs uz tā salido daudz dažādi naktstauriņi un pret rītu arī pa kādai vabolei. Katru rītu uz šī baltā palaga bija atlidojis kāds interesants un ievērības cienīgs naktstauriņš. Ievērības cienīgi protams ir visi, bet ir daži, kas sava lieluma vai maskēšanās īpašibu dēļ ielec acīs vairāk nekā citi.

Augļkoku vērpējs (Gastropacha quercifolia)

Lai gan ap 12:00 katru dienu vērām niedrāja tīklus ciet, jo laiks bija diezgan karsts. Tomēr laiku lieki netērējot devāmies uz kanālmalu, kur mežrozīšu krūmos veiksmīgi izligzdojuši vairāki Svītraino ķauķu un Brūno čakstu pāri. Pareizi izvietojot tīklus un aiz tiem novietojot balsi izdevās noķert 12 putnus jau dažās minūtēs. Ekspidīcijas gaitā tika lauzts mīts, ka Svītrainais ķauķis patiesībā ir rūtains.

Šogad 26. jūlijā Papes ornitoloģijas stacionāru apciemoja Bruno Bayou, gredzenotājs no Francijas, šis vīrs ar trīsdesmit piecu gadu gredzenošanas pieredzi stāstīja, ka esot Francijā noķēris pāris Pāpē gredzenotus putnus un tādēļ vēlējies šo vietu apmeklēt. Pa ceļam esot iegriezies Ventas raga gredzenošanas stacionārā Lietuvā, tomēr esot mazliet vīlies, jo tur viss ir pārāk urbanizēts un ekskursija bijusi par maksu. Kopā ar Valtu izvadājām sirmo kungu pa niedrāju tīkliem. Sevišķi priecīgs viņš bija ieraugot Purva ķauķi, jo Francijas apgabalā, kur viņš gredzeno, šī suga nav sastopama. Šajā pašā niedrāju gājienā noķērām arī Beļģijā gredzenotu Ezeru ķauķi. Sazinājāmies ar Francūzi angliski, bet nācās viņam atzīties, ka tomēr vienu franču vārdu zinu, un tas ir – sabotāāāāž “:)

Ezeru ķauķis (Acrocephalus scirpaceus)

Pēdējās divās dienās nekādu lielu pārsteigumu nebija, ja nu vienīgi Grīšļu ķauķis, kuru neredzēju, jo vienu rītu izlēmu ilgāk pagulēt, tādā veidā atbrīvojoties no miega bada, kuram Papē ir tendence uzkrāties.

Šovasar Papē apgredzenoju 357 putnus no 41 sugām:

Ceru ķauķis – 98, Ezeru ķauķis – 39, Purva ķauķis – 32, Vītītis – 32, Brūnspārnu ķauķis – 14, Bārdzīlīte – 14, Niedru stērste – 13, Seivi ķauķis – 13, Mājas strazds – 10, Gaišais ķauķis – 9, Čuņčiņš – 7, Svirlītis – 7, Cekulzīlīte – 6, Lakstīgala – 6, Lielā zīlīte – 5, Kārklu ķauķis – 5, Dārza ķauķis – 4, Sarkanrīklīte – 4, Iedzeltenais ķauķis – 4, Brūnā čakste – 4, Žubīte – 3, Upes ķauķis – 2, Melngalvas ķauķis – 2, Svilpis – 2, Zeltgalvītis – 2, Svītrainais ķauķis – 2, Niedru strazds – 2, Zilzīlīte – 2, Dzeltenā stērste – 2, Mazais ķeģis – 1, Mazais svilpis – 1, Mizložņa – 1, Dižraibais dzenis – 1, Mazais dzenis – 1, Baltā cielava – 1, Purva zīlīte – 1, Erickiņš – 1, Lukstu čakstīte – 1, Ķivulis – 1, Melnais meža strazds – 1, Dziedātājstrazds – 1.

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *