• Putns rokā

Kā gredzeno putnus un gredzenošanas inventārs

Pēc teorijas un prakses apgūšanas uzsākot patstāvīgu gredzenošanu ir jāiegādājas inventārs un jāizvēlas gredzenošanas vieta. Vislabākā izvēle ir piemēram savs privātīpašums vai vieta, kur apgrozās maz cilvēku, mežs, krūmi, vai niedrājs pie ezera vai upes, kur nestaigā daudz makšķernieki. Vietai jābūt ne pārāk tālu, jo tīkli ir jāapseko reizi divās stundās, ideālā gadījumā ik pēc stundas.

Gredzenošanas tīkli © Armands Majevskis

Putni tiek ķerti speciālos gredzenošanas tīklos, kurus pārdod tikai  licenzētiem gredzenotājiem (tiem kuri saņēmuši gredzenošanas atļauju no LGC (Latvijas Gredzenošanas Centra)).  Tīkli veidoti kā vairāku stāvu kabatas, kurās putns lidojot pret tīklu iekrīt un sapinās. Cilvēkam, kurš pirmo reizi ierauga tīkos sapinušos putnu, var šķist, ka to vispār nav iespējams izpīt, taču pēc praktikām nodarbībām pieredzējuša gredzenotāja pavadībā, to diezgan ātri var apgūt.

Papildus tīkliem jāiegādājās gredzenošanas standziņas un speciāli lineāli, kuriem pie nulles atskaites punkta ir maliņa pret kuru atspiest spārnu, lai to varētu precīzi izmērīt. Tad protams vēl gredzenošanas centrā jāpasūta paši gredzeni. Paiet laiks kamēr iemācās raiti visu izdarīt meža apstākļos. Vienreiz man mežā izveidotajā slēpnī bija nokritis zemē un pazudis viens gredzens, ja to nebūtu atradis, tad būtu sajukuši dati par pēdējiem pieciem gredzenotajiem putniem, bet kaut kā paveicās, ar pirmo piegājienu mazliet parušinot kūdraino zemi gredzens uzreiz atradās.

Gredzenošanas inventārs © Armands Majevskis

Vēl nepieciešams bloknots un zīmulis mērījumu un citu datu pierakstīšanai (gredzena nr, dzimums, vecums, datums un vieta). Noteikti zīmulis, jo slapjā laikā (ja nu pēkņi uznāk lietus), ar pildspalvu rakstītais teksts izplūst un vairs nav salasāms. Vēl ir speciāli putnu maisiņi (otrajā foto, sarkanie), kuros turēt izpītos putnu, kas gaida savu gredzenošanas kārtu.

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *