Sistemātika

Dižknābis (Coccothraustes coccothraustes) © Ainars Mankus

Dižknābis

Coccothraustes coccothraustes
Hawfinch
Обыкновенный дубонос

Pazīmes:
Drukns putns ar relatīvi ļoti masīvu knābi, īsu asti. Uz zili melnajiem spārniem liels, balts "plecu" laukums; astes gals balts; galva dzeltenbrūna, mugura brūna; vēderpuse sārti brūngana, rīkle melna. Knābis pavasarī zilgans, rudenī brūngandzeltens. Mātīte bālāka un pelēcīgāka, tai uz sekundārajām lidspalvām pelēks laukums. Jaunie putni ar brūniem raibumiem, rīkle dzeltena. Lidojumā raksturīgs siluets - liela galva un īsa aste. Kopējais putna garums 18 cm, spārnu vēziens 29 – 33 cm, svars 48 – 62 g. Dzīves cikls, 2 - 5 gadi.

Sastopami:
Platlapu koku mežos, birzīs, vasaras beigās galvenokārt parkos, dārzos, apstādījumos. Samērā reti (biežāk valsts dienvidu daļā). Ar troksni pāršķeļ ķiršu un ievu ogu kauliņus; apēd tikai kodolu. Septembrī - oktobrī lielākais vairums aizlido ziemot uz rietumeiropu. Kad citi putni ziemā nozuduši, mūsu parkos un dārzos nereti dabūjam iepazīties ar Dižknābi, tam nav sevišķas dziesmas, tikai klusi saucieni "cik - cik". Parasti Dižknābis pārtiek no dažādām koku sēklām, ogām un to kauliņiem, sevišķi ķiršiem, kuru cietos kauliņus pāršķeļ ar savu lielo, stipro knābi, ka krakšķ vien.

Uzturēšanās laiks Latvijā: Daļa pārziemo

Ligzda un olas:
Ligzdu taisa parasti diezgan augstu no zemes saulainākās mežmalās, kādā lielākā krūmā vai lapu un skuju koku zaru žāklītē. Kā materiālu lieto sausus, parupjus zariņus, saknītes, iekšpusi izklāj ar lūkiem, sūnām un dzīvnieku vilnu. Ligzdas tuvumā Dižknābis izturas drosmīgi, bez lielas brēkas aizdzen projām sīli, žagatu un citus putnus. Aizdzīšanas paņēmiens ir ļoti vienkāršs un oriģināls - pielaižas klāt un plūc pretinieku aiz astes. Maija vidū ligzdā atrod 4 - 5 olas ar brūnganiem raibumiem un daudzveidīgām svītrām uz iezaļganpelēka fona. Mātīte perē viena pati 14 dienas, tikmēr tēviņš to baro. Jaunos putnus baro ar kukaiņiem.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 114.lpp;
Putni latvijā, J. Baumanis, V. Klimpiņš, Zvaigzne ABC, 1997.g. 244.lpp;
Putnu grāmata, K. Grigulis, Latvijas valsts izdevniecība, 1964.g. 212.lpp;
Latvijas lauku putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 1998.g. 172.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 427.lpp