Sistemātika

Cirtainais pelikāns (Pelecanus crispus) © Keven Law

Cirtainais pelikāns

Pelecanus crispus
Dalmatian pelican
Кудрявый пеликан

Pazīmes:
Par gulbi mazliet lielāks putns ar garu, masīvu knābi, kura apakšpusē ir liels ādas maiss. Apspalvojums balts ar tēraudpelēku toni. Knābja maiss pavasarī oranžsarkans, pārējos gadalaikos un jauniem putniem tas ir sārts. Kājas tam vienmēr ir pelēkas. Pieaugušiem putniem uz galvas ir izteikts cirtains cekuls. Jaunie putni ir pelēkbrūni. Gājputns. Putna garums 1.6 – 1.8 m, spārnu vēziens 2.7 – 3.2 m, svars 9 – 13 kg Dzīves cikls, 15 - 25 gadi.

Sastopami:
Sastopams daudzās Eiropas valstīs. Sabiedriski putni, ligzdo lielās kolonijās, pārvietojas baros, kopā lidojot līdz pat 300 putniem. Parasti apmetās ezeros grūti sasniedzamās vietās un upju deltās . Maldu viesus iespējams sastapt dažādās iekšzemes ūdenstilpnēs. Lidojot tur saliektu kaklu (līdzīgi, kā gārņi). Pārtiek no zivīm.

Uzturēšanās laiks Latvijā: Latvijā konstatēts dažas reizes.

Ligzda un olas:
Uz ligzdošanas vietām atlido marta vidū. Tikko atlidojis no ziemošanas vietām, pelikāns sāk būvēt ligzdu zāle vai niedrēs, retāk nedaudz aizaugušās saliņās. Ligzdu taisa mātīte, bet tēviņš tai pienes ligzdai nepieciešamos materiālus. Ligzda tiek uztaisīta 4 dienu laikā, materiālus sastiprinot ar izkārnījumiem. Pāroties pelikāns sāk sasniedzot 3 gadu vecumu. Ligzdā tiek izdētas 2 -3 baltas olas ar nelīdzenu kaļķa pārklājumu. Perēšana ilgst ap 40 dienām. Pārsvarā perē mātīte, taču tēviņš perē no rītiem un vakariem, kad mātīte barojās. Putnēni izšķiļas akli un bez pūkām.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Latvijas ūdeņu putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 1999.g. 30.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 440.lpp

https://ru.wikipedia.org/wiki/Кудрявый_пеликан