Sistemātika

Daurijas bezdelīga (Cecropis daurica)

Daurijas bezdelīga

Cecropis daurica
Red rumped swallow
Рыжепоясничная ласточка

Pazīmes:
Vidēji liela bezdelīga ar platiem, smailiem spārniem un garu, šķeltu asti. Knābis īss, plats un plakans. Apspalvojums uz muguras plecu daļas, spārniem un galvas virsas ir tumšs, metaliski zils, uz vēdera, sejas un muguras lejasdaļas gaiši ruds vai gaiši pelēks. Uz krūtīm un muguras gaišās daļas tumši rudas svītriņas. Kakla aizmugure koši ruda. Aste melna arī no apakšas. Kļūstot vecākai ķermenis kļūst rudāks. abi dzimumi izskatās līdzīgi, tikai mātītēm aste īsāka. Jaunie putni pelēcīgāki, ar brūnāku vēderu un īsākiem spārniem, kuru gali ir brūni. Kopējais putna garums 14 - 19 cm, spārnu vēziens 30 - 35 cm, svars 20 g. Dzīves cikls, līdz 5 gadiem.

Sastopami:
Daurijas bezdelīgai ir plašs izplatības areāls, sākot ar Eiropas dienvidiem, uz austrumiem turpinoties pāri Āzijas centrālai daļai, līdz Japānai, Korejai, dienvidu virzienā sasniedzot Indiju un Ķīnu. Mājo arī tuvajos austrumos un Āfrikā, īpaši tās austrumu daļā. Latvijā Daurijas bezdelīga ir reta caurceļotāja. Novērota vairākas reizes. Barojas ar lidojošiem kukaiņiem. Medī galvenokārt lidojumā. Lidojums ir spēcīgs uzveicīgs un ātrs, bet salīdzinot ar parasto bezdelīgu biežāk planē un spārnu vēzieni lēnāki.

Uzturēšanās laiks Latvijā: Latvijā 5 novērojumi

Ligzda un olas:
Ligzdošanas periods sākās aprīlī un ilgst līdz septembrim. Ligzdo pa atsevišķiem pāriem, kaut arī reizēm var novērot nelielas grupas (mazāk par 50 pāriem). Ligzdu būvē pāris kopīgi, tā ir slēgta ar tuneļveida ieeju, atrodas 5 - 20 m augstumā. Parasti novietota zem kādas klints pakares vai mākslīgas konstrukcijas, zem tiltiem, mošejās. No iekšpuses ligzda klāta baltām spalvām, dzīvnieki vilnu, augu pūkām, lapā, priežu skujām un sausu zāli. Sezonā 2 - 3 dējumi. Dējumā 2 - 7 olas. Jaunie putni izlido 22 - 27 dienu vecumā, bet vecāki tos turpina barot vēl 5 - 6 dienas. Pēc izlidošanas jaunie putni turpina pa naktīm gulēt ligzdā vēl 2 - 3 nedēļas.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 327.lpp
http://ornitofaunistika.com/lvp/cecdau.htm
https://lv.wikipedia.org/wiki/Daurijas_bezdel%C4%ABga