Sistemātika

Vidējais ērglis (Aquila clanga) © Вых Пыхманн

Vidējais ērglis

Aquila clanga
Greater Spotted Eagle
Большой подорлик

Pazīmes:
Apspalvojuma krāsa tumši brūna; uz virsastes parasti redzams neliels, balts laukums. Salīdzinot ar mazo ērgli lielāka galva, garāki, platāki spārni un īsāka un platāka (dažkārt nedaudz ķīļveidīga) aste. Jaunajiem putniem (līdz 3 gadu vecumam) daudz vairāk gaišu plankumu nekā pieaugušiem putniem, bet atšķirībā no mazā ērgļa jaunajiem nav gaišā pakauša plankuma. Dabā ļoti grūti atšķirams no mazā ērgļa, to vieglāk izdarīt putnu rokās turot, 7-tā pirmās pakāpes lidspalva mazāka nekā 60 mm < 4. lidspalvu; knābja augstums pirms vaskādiņas 17 mm un vairāk. Labā apgaismojumā (lidojumā) drošākā atšķiršanas pazīme - spārna segspalvas tumšākas par lidspalvām (mazajam ērglim otrādi). Pie locītavas viens gaišs komatveida laikumiņš. Vaskādiņa un kājas dzeltenas. Acis brūnas. Jaunie putni parasti ir ļoti kontrastaini - gaišie raibumi uz spārna apakšpusē bieži veido 2 - 4 raibumu rindas (dažreiz gan tikai vienu tāpat kā mazajam ērglim). Gājputns. Kopējais putna garums 59 - 69 cm, spārnu vēziens 1.53 – 1.77 m. Svars 1.5- 2.5 kg. Dzīves cikls, 20 gadi un vairāk.

Sastopami:
Vecākās jauktu koku audzēs, kuru tuvumā ir ūdeņi. Bieži planē, aktīvā lidojumā spārnu vēzieni ir dziļi, lidojums smagnējs. Klaigā daudz retāk nekā mazais ērglis. Staigā arī pa zemi. Parasti medī virs aizaugušiem ūdeņiem. Ūdensputni (sevišķi pīles) krasi reaģē uz tā parādīšanos. Barība daudzveidīga - gan grauzēji, gan dažādi putni, arī vardes, zivis un tamlīdzīgi. Ziemo āfrikā

Uzturēšanās laiks Latvijā: Ligzdo 0 - 5 pāri

Ligzda un olas:
Ligzdu būvē kādā vecā kokā, ne pārāk augstu, to izmanto ilgus gadus. 1 - 3, biežāk 2 olas. nereti izaudzina divus mazuļus.


Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 39.lpp;
Putni latvijā, J. Baumanis, V. Klimpiņš, Zvaigzne ABC, 1997.g. 73.lpp;
Latvijas meža putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 2002.g. 46.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 448.lpp