Sistemātika

Pļavu lija (Circus pygargus) © Ainars Mankus

Pļavu lija

Circus pygargus
Montagus Harrier
Луговой лунь

Pazīmes:
Tēviņam mugurpuse pelēka. Atšķirībā no lauku un stepju lijas tēviņiem, vēders ar gareniskiem raibumiņiem un spārna virspusē melna šķērssvītra, bet spārna apakšpusē divas; spārnu gali melni. Mātīte ļoti līdzīga lauku un stepju lijas mātītēm. Tai virspuse tumšbrūna ar baltu virsasti, apakšpuse gaiši dzeltenbrūna ar tumšākām garensvītrām. Seja tipiski ir gaiša. Jaunie putni līdzīgi mātītei, taču apakšpuse sarkanbrūna, bez gareniskā svītrojuma. Lidspalvas tumšas, laukums uz pleciem un kakla sāni rūsgani. Seja kontrastaina, līdzīgi stepes lijas mātīttei, kakla gredzens ļoti neizteikts, rūsganā tonī. Lidojums kā lauku lijai. Gājputns. Kopējais putna garums 40 - 45 cm, spārnu vēziens 1 – 1.2 m. Svars 225 - 450 g. Dzīves cikls, 15 gadi un vairāk.

Sastopami:
Zāļu purvos, aizaugušu ezeru piekrastēs, veci kūdras karjeri. Ceļošanas un medību laikā sastop arī pļavās, ganībās un labības laukos. Medījot parasti lido zemu. Planējot spārnus tur viegli V veidā paceltus. Pārtiek no sīkiem grauzējiem, putniem, kukaiņiem. Ziemo Āfrikā uz dienvidiem no Sahāras.

Uzturēšanās laiks Latvijā:

Ligzda un olas:
Ligzdu būvē niedrājā vai līdzīgā augstā veģetācijā uz zemes. Dējumā 3 - 4 zilganbaltas olas. Ligzdošanas laikā tēviņš medī viens, barību nodod mātītei gaisā ligzdas tuvumā. Dažkārt medījumu ķer arī gaisā.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 38 - 39.lpp;
Latvijas lauku putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 1998.g. 28.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 149.lpp