Sistemātika

Melnais grifs (Aegypius monachus) © Gaidis Grandāns

Melnais grifs

Aegypius monachus
Black Vulture
Чёрный гриф

Pazīmes:
Ļoti liels putns. Apspalvojuma krāsa tumši brūna, vietām melngana. Galva un kakls apklāts tikai pūkām, galva ir gaišāka un ar zilganu nokrāsu, vaskādiņa zilgana; ap pleciem kupla "apkakle". Lidojumā kakls ievilkts. Ļoti garie un platie spārni priekšpusē veido gandrīz taisnu līniju. No apakšas puses redzama gaiša josla uz spārnu apakšējo segspalvu galiem. Ļoti bieži planē. No liela attāluma gandrīz vienmēr izskatās pilnīgi melns un var atgādināt milzīgu vidējo ērgli. Jaunajiem putniem galva tumšāk brūna, vaskādiņa rozā. Kopējais putna garums 1 - 1.15 m, spārnu vēziens 2.5 – 2.85 m. Svars 7 - 11.5 kg. Dzīves cikls, 25 gadi un vairāk.

Sastopami:
Vidēja augstuma kalnos, kurus klāj meži. Parasti redzams riņķojam lielā augstumā, bet var patrulēt arī zemu virs pakalmiem un kalnu nogāzēm. Pārtiek no maitām, retumis var uzbrukt dzīviem dzīvniekiem. Ar savu ļoti spēcīgo knābi var pārplēst gan ādu, gan dzīslas arī lieliem zīdītājiem. Latvijā sastapts tikai kā maldu viesis.

Uzturēšanās laiks Latvijā: Ļoti rets ieceļotājs

Ligzda un olas:
Neelielā skaitā atsevišķi pāri ligzdo Spānijā un Grieķijā. Ligzdu būvē tikai kokos. Dējumā 1 - 2. olas. Perē uz abi vecāki uz maiņām 55 dienas.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 40.lpp;
Latvijas lauku putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 1998.g. 22.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 143.lpp