Sistemātika

Platknābja ibiss (Platalea leucorodia) © Armands Majevskis

Karošknābis

Platalea leucorodia
Spoonbill
Обыкновенная колпица

Pazīmes:
Apspalvojums balts, tikai pie kakla pamata nedaudz dzeltens. Uz galvas dzeltenīgs cekuls (tikai riesta tērpā. Knābis melns, saplacināts, gals karotes veidīgi saplacināts (tādēl to sauc arī par Karošknābi). Virsknābim dzeltenas malas. Jauniem putniem spārnu gali melni, knābis sārts. Lidojumā kakls izstiepts. Gājputns. Kopējais putna garums 80 - 93 cm, spārnu vēziens 1.2 – 1.35 m, svars 1 – 1.5 kg. Dzīves cikls, 25 - 30 gadi.

Sastopami:
Pie stāvošiem un lēniem ūdeņiem - dažādiem sekliem piejūras ezeriem, arī upju deltas un piekrastes lagūnas. Lidojums samērā ātrs, strauji un sekli spārnu vēzieni mijas ar īslaicīgu planēšanu. Lido nelielās grupās, parasti vienā rindā. Barojas seklūdenī (mazāk par 30 cm), bradājot un lokvedīgi vēzējot galvu. Barojas ciešās grupas visi kopā, vienmērīgi lēni parvietojoties, visbiežāk rīta un vakara krēslā, bet aktīvi arī naktī. Pārtiek galvenokārt no sīkām zivtiņām, kukaiņiem, kurkuļiem un citiem sīkiem ūdensdzīvniekiem.

Uzturēšanās laiks Latvijā: Konstatēts vismaz 6 reizes

Ligzda un olas:
Ligzdo kolonijās niedrājos, krūmos vai kokos, kur no zariem un niedrēm būvē pamatīgu (50 -100 cm diametrā), 30 - 60 cm dziļu ligzdu. Perē un par mazuļiem rūpējās abi vecāki.Mazuļi - ligzdguļi.

Balss:

Izmantotā literatūra:

Latvijas Putni, J. Baumanis, P. Blūms, Liesma, 1969.g. 20.lpp;
Latvijas ūdeņu putni, M. Strazds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, 1999.g. 50.lpp
Complete Birds of Britain and Europe, R. Huma, DK Limited Penguin Copany, 2013.g, 135.lpp